Na dodatkowy zjazd krajowy, który uchwalił nowe zasady ściągania składek od pielęgniarek wydano milion złotych. Dlaczego w takim pośpiechu przeprowadzono rewolucję składkową, narażając wydatkowanie przez izbę miliona złotych?
Pani prezes Łodzińska odpowiada na żądanie wyjaśnień Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zasad ściągania przez izbę składek członkowskich. Publikujemy pierwszą część wyjaśnień prezesa izby.
Prezes informuje, że sprawę składek członkowskich uregulowano na krajowym zjeździe w roku 2024. Warto podkreślić, że mimo zjazdu w roku 2023 sprawy składek nie uregulowano. Trzeba było dodatkowego zjazdu, którego organizacja kosztowała milion złotych. Czy takie postępowanie władz izby to odpowiednie gospodarowanie pieniędzmi ściągniętymi od pielęgniarek?
Szefowa izby podkreśla, że uchwałę o ściąganych składkach podjęło ponad 300 delegatów (na prawie 400), którzy stanowią najwyższy organ izby. Warto zatem dodać, że uchwałę zjazdową – jej projekt – przygotowała naczelna rada izby pod przewodnictwem pani Łodzińskiej! I ta wersja uchwały przeszła na zjeździe. Także fakt, że projekt uchwały zjazdu krajowego w sprawie ściąganych składek nie został upubliczniony środowisku zawodowemu przed jej uchwaleniem, jest znamienny. Skutkiem powyższego jest, wprowadzenie nowych zasad ściągania składek oraz ich horrendalna podwyżka bez konsultacji z członkami samorządu.
Wnioski:
1. Zjazd krajowy przyjął zasady ściągania składek opracowane przez naczelną radę pielęgniarek. Organ – składający się także z 45 przewodniczących okręgowych rad (mają większość w NRPiP), które były naturalnie zainteresowane zwiększeniem wpływów ze ściąganych składek!
2. Prezes izby wskazuje na 300 delegatów, którzy ponoszą odpowiedzialność za nowe zasady ściągania składek – brak zwolnień ich opłacania oraz horrendalną podwyżkę. Patrz punkt 1.
3. Matematyka podpowiada, że jeśli z każdej okręgowej izby na zjazd krajowy jako delegat pojechali: przewodnicząca i wiceprzewodnicząca oraz skarbnik, sekretarz to w sumie daje to prawie 200 delegatów. Dlatego wywód pani Łodzińskiej, że to delegaci zmienili zasady ściągania składek jest prawdziwy… Jednak, bliżej prawdy byłoby stwierdzenie, że zmian dokonali… działacze izbowi.
4. Może dlatego wobec powyższych uwarunkowań, projekty alternatywnych uchwały (było ich 7) w sprawie ściąganych składek, oprócz tego przygotowanego przez naczelną radę nie miały szansy na uchwalenie?
5. Nowe zasady ściągania składek zostały wprowadzone z pominięciem konsultacji wśród środowiska zawodowego.
6. Co ciekawe na zmianie zasad opłacania przedmiotowych składek zyskali etatowi działacze izby (w tym 45 przewodniczących), którzy są członkami naczelnej i okręgowych rad. „Zysk” polegał znacznym obniżeniu odprowadzanych składek. Składek odprowadzanych także przez prezesa i wiceprezesów izby.
Cytujemy pierwszą część wyjaśnień pani Łodzińskiej przesłanych do Rzecznika Praw Obywatelskich. Artykuł (niedziela 8.00 – 19 kwietnia) poświęcimy analizom kolejnego fragmentu wyjaśnień pani prezes.
(…) Odnosząc się do drugiego zagadnienia, dotyczącego aktualnego wymiaru i sposobu ustalania składki członkowskiej, należy wskazać, że zmiana zasad ustalania jej wysokości została dokonana przez I Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych VIII kadencji, który odbył się w dniach 22–24 września 2024 r.
Podjęcie tej uchwały było poprzedzone decyzją Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych VIII kadencji z 2023 r., w której przesądzono o przeniesieniu sprawy dotyczącej ustalenia wysokości składki członkowskiej na forum krajowego nadzwyczajnego zjazdu.
Następnie Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych uchwałą Nr 92/VIII/2024 z dnia 13 marca 2024 r. w sprawie zwołania I Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu określiła termin zjazdu na dni 22–24 września 2024 r. oraz wskazała jako jeden z głównych przedmiotów jego obrad wysokość składki członkowskiej oraz zasady jej podziału.
Uchwała w sprawie składki została podjęta przez najwyższy organ samorządu zawodowego, tj. Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych, złożony z delegatów wybranych we wszystkich regionach kraju. W skład zjazdu wchodziło 395 delegatów. W pierwszym dniu obrad obecnych było 312 delegatów, natomiast w drugim dniu – 305 delegatów.
Na zjeździe wpłynęło 10 wniosków dotyczących składki członkowskiej, z czego 2 zostały wycofane przez wnioskodawców. Ostatecznie procedowaniu poddano 8 wniosków, które rozpatrywano w ramach 4 alternatywnych głosowań. Uchwała została przyjęta w drodze demokratycznej procedury przez uprawnionych delegatów obecnych na zjeździe. (…)
z wyrazami szacunku
Prezes NRPiP
Mariola Grażyna Łodzińska
10 kwietnia 2026 roku













